lt  |  en
Naujienos
Įgyvendintas Lietuvos – Lenkijos jaunimo mainų fondo finansuotas projektas „​Tautosakos gaudyklė“

Šių metų birželio 7–10 dienomis VšĮ Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centras įgyvendino Lietuvos – Lenkijos jaunimo mainų fondo finansuojamą projektą „Tautosakos gaudyklė“. Dėl užsitęsusio karantino Lietuvoje ir pasaulyje bei paisant vyriausybės ribojimų, antrus metus iš eilės projektas buvo vykdomas nuotoliniu būdu. Kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiais, abi šalys – Lietuva ir Lenkija – keliavo po savo šalį ir „gaudė“ savo krašto tautosakos palikimą, o tarpusavyje šalys bendravo ir įspūdžiais dalijosi „Zoom“ programoje ir socialinių tinklų pagalba.

„Tautosakos gaudyklė“ – projektas skirtas intelekto ir kompleksines negalias turintiems jaunuoliams nuo 13 iki 30 metų. Projekte dalyvavo 10 Tczew‘o Specialiojo ugdymo asociacijos jaunuolių, 5 VšĮ Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro jaunuoliai, 5 Raseinių specialiosios mokyklos mokiniai, 4 projekto vykdytojai (po 2 iš abiejų šalių). Pagrindinis projekto tikslas – skatinti Lietuvos ir Lenkijos neįgalaus jaunimo bendravimą, plėtoti tolimesnį tarptautinį bendrų tikslų ir idėjų siekimą, pasitelkiant abiejų šalių padavimus ir legendas. Šiais metais jaunimo mainų projektui  pasirinkta Lietuvos ir Lenkijos tautosakos tema. Tautosaka – neatsiejama kultūros, tautinio tapatumo dalis ir jos atspindys. Šio projekto metu susipažinta su kiekvienos šalies legendomis ir padavimais, skatintas jaunuolių iniciatyvumas, kūrybiškumas, kas leido pasijusti reikšminga tautos dalimi.

VšĮ Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro socialinė darbuotoja, šio projekto vadovė Ala Michailovienė džiaugiasi, jog jau penktą kartą pavyksta sėkmingai įgyvendinti Lietuvos – Lenkijos jaunimo mainų fondo finansuojamą projektą. Nors pastarieji dveji metai yra kitokie, džiaugiamasi, jog nuolatiniai projekto partneriai – Lenkijos Respublikos Tčevo specialiojo ugdymo asociacija ir Raseinių specialioji mokykla – nepabūgo nuotolinio darbo ir lanksčiai prisitaikė prie projekto sąlygų: „Praėjusieji metai parodė, jog ir nuotoliniu būdu įgyvendinami projektai gali būti kokybiški ir patrauklūs projekto partneriams ir dalyviams. Todėl šiemet nusprendėme nevėlinti projekto datos ir nelaukti rudens, kuomet nežinai, kokiomis sąlygomis gyvensime tuo metu.“ – įvardijo projekto vadovė Ala, paklausta, ar nebijojo pasirinkti projekto įgyvendinimą nuotoliniu būdu.

Per keturias projekto dienas Lietuvos jaunuolių komanda spėjo aplankyti Ventę, Šilutę – pamario legendų keliais, Biržuose ir Pakruojyje ieškojo legendų apie meilę, taip pat spėjo pakeliauti po savo rajoną – Betygalos miestelį ir jo apylinkes, keliavo pėsčiomis padavimų ir legendų keliais „Molavėnų kalvos“. Tuo tarpu Lenkijos jaunuoliai sužinojo apie savo miesto – Tčevo legendas ir padavimus – legendas apie Gryfą ir Małgorzatą, Jasną ir Dersławą, vyko padavimų ir legendų keliais „Pamario legendos“ (Šymbarko (Szymbark) edukacinis centras, Chmielnas, Kašubijos regionas). Kaip ir lietuvių komanda, ieškojo legendų apie meilę su edukacine programa Malborko pilyje. Visos kelionės akimirkos buvo įamžinamos ir kas vakarą pasidalinamos tarp šalių komandų, papasakojant apie dienos nuotykius ir labiausiai įsiminusias akimirkas.

Kaip pabrėžia VšĮ Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro direktorė Asta Stanaitienė, šie tarptautiniai projektai, nors ir įgyvendinami nuotoliniu būdu, padeda jaunuoliams atrasti ir užmegzti ryšį su bendraamžiais, plečia jų akiratį. Kadangi įstaigą lanko mažiau galimybių turintys asmenys, kurie negalios ar kitų priežasčių negali savo jėgomis keliauti ir pažinti savo bei svečių šalių, jaunimo mainų projektų dėka šie jaunuoliai įgalinami atrasti naujus miestus, objektus, žmones, įtraukiami į projekto veiklų planavimą ir yra skatinami atskleisti savo kūrybiškumą.

 

Projekto vykdytoja

Roma Vaičiulytė